Fotodaten (Aldersforskel)
Erotiske noveller skrevet af  CamenB

Udgivet: 26-04-2025 00:01:02 - Gennemsnit: 4  Udskriv
Kategori(er): Aldersforskel | Ekshibitionisme | Voyeurisme | Blandet | Fantasi | Sensuel Erotik
Antal tegn:9454



Hun lå stadig i sengen, mens hendes blik hvilede på skærmen. Billedet var der, uigenkaldeligt. Et bevis. Et minde. Et vågent mareridt, eller en fræk hemmelighed? Hun vidste det ikke endnu. Hendes fingre gled tøvende over telefonens skærm, som om de kunne mærke varmen fra det, de lige havde delt.

Hun kunne høre ham i stuen. De små lyde af den unge mand, der rumsterede i stuen og køkkenet. Et dybt suk derindefra, en bevægelse i sofaen, måske han sad med sin egen telefon nu? Hun havde lyst til at sige noget, men ordene lod vente på sig. Hvad var der egentlig tilbage at sige? Det, de lige havde gjort, havde næsten været uundgåeligt, havde det ikke? Alt i deres kroppe havde trukket dem sammen. Hendes ensomhed og forsømmelse, hans fantasier og sult.

Hun trak dynen op over sig og vendte blikket mod loftet. Burde hun føle en form for skam, en modstand mod det, de lige havde gjort? Næ, hun følte kun en kildrende tilfredshed. Han havde været blid, men også fantasifuld og dejlig. Lige dét, hun ikke vidste, hun havde savnet. Hun lod en hånd glide hen over sin mave og smilede svagt.

Pludselig lød hans stemme fra stuen. "Skal jeg lave kaffe?"

Hun fnisede lavt. Det virkede næsten komisk – fra vild lidenskab til hverdagens små spørgsmål på få minutter. Men måske var det præcis dét, hun bedst kunne lide ved det. Han var ikke en illusion. Han var virkelig. Og han var her.

“Nej, da.. Det er for sent til kaffe. Jeg vil hellere have, at du kommer tilbage i sengen og holder om mig,” smilede hun til svar.

Han gengældte smilet, og gjorde som hun ønskede. Den nat tilbragte de tæt omslyngede i hendes seng. De var for udmattede af tanker og indtryk til at gentage sexdelen, men nærheden, forståelsen og accepten, lullede dem begge i en tryg og dyb søvn. Næste morgen derimod, vågnede hun ved den uvante følelse, som hun alligevel ikke var i tvivl om, hvad var. Hans morgenerektion imod sin numse.

Smilende og fuld af lyst vente hun sig imod ham. Smilet i hans øjne sagde alt.
“Du er dejlig,” sagde hun. “Og fræk,” tilføjede hun, imens hun førte sin hånd under dynen og greb fat om hans stive pik.

En uges tid senere, fyldte muntre kvindestemmer hendes stue. Det var hendes tur til at indbyde til den månedlige rødvinsmiddag i strikkeklubben. Solen var netop gået ned, og stuen var badet i et blødt, gyldent skær fra stearinlysene på sofabordet. De fire kvinder sad omkring bordet med vin i glassene og latter i stemmerne. Ret beset, var der ingen af dem som strikkede, men navnet var også bare et påskud for at mødes i godt og trygt selskab, hvor man kunne dele alt. De havde vedligeholdt denne tradition i mere end 30 år, kun afbrudt i korte perioder, når ferier eller ægteskabelige forpligtelser og senere hen et par skilsmisser, havde umuliggjort at mødes. De var i dag samlet for at fejre hendes pensionisttilværelse, men samtalen havde i takt med vinens indvirkning, taget en drejning.

"Nej, du tager pis på os," sagde Lise, hendes livlige veninde fra studietiden med det korte, kobberrødt hår. "Er det virkelig sandt? En ung fyr – og så sådan en oplevelse?" Lise var den eneste af de fire, som stadig var gift. Men også hendes ægteskab havde haft sine op- og nedture. Hendes mand, Kaj, var ikke længere så viril som tidligere, og nu sad og fordøjede venindens fortælling med let blusende kinder.

Værtinden, den modne kvinde fra historien, smilede hemmelighedsfuldt og nippede til sin vin. "Jeg sværger. Hvis I ikke tror mig, kan jeg vise jer noget, der vil overbevise jer."

De andre kvinder rykkede nysgerrigt tættere på, og hun tog sin telefon frem. De havde i årenes løb delt mange intime detaljer, og på deres fællesrejser til varme feriemål, havde de da også bevidnet, hvordan de hver især, havde ladet sig forføre af eksotiske mænd – og efterfølgende delt detaljerede beretninger med hinanden.

Hun indtastede den firecifrede kode, bed sig i læben. Og efter et par klik, hun skærmen mod dem. Der var et øjebliks stilhed, før reaktionerne kom i en syndflod.

"For fanden da," udbrød Kirsten, der ellers normalt var den mest tilbageholdende i gruppen. "Det er jo næsten for vildt til at være sandt!"

"Og du siger, at han var den der foreslog det? Han strippede simpelthen for dig, og så endte i i dobbeltsengen" spurgte Marianne, som rystede på hovedet og samtidig fnisede. "Den pik er jo nærmest en gave sendt fra himlen!"

“Så stor var den nu heller ikke,” grinede hun. “Men han var både sød og tillidsvækkende, og så forstod han at bruge både den, sin fingerspidser og sin tunge godt.” Hun kunne mærke, hvordan varmen kom til hende og kinderne begyndte at blusse i takt med, at tankerne ledtes tilbage på ham.

Lise lænede sig frem, et listigt smil på læben. "Så… tror du, han kunne finde på at gøre det igen?"

Hun hævede et øjenbryn. "Mener du…?"

Lise trak på skuldrene. "Altså, du sagde jo, at han selv foreslog det. Han lyder som en frisk fyr. Klar på at lege. Han må helt sikkert have mange fantasier. Og jeg må indrømme, at tanken om at se en ung, selvsikker mand smide tøjet til Joe Cocker… det lyder da som en oplevelse, man kun kan drømme om. Helt sikkert noget andet, end at se Kaj i sine bedstefarunderbukser og undertrøje hver aften. Og det har du oplevet det, din gamle strigle!"

Grinene fyldte stuen, idet kvinderne hævede glassene til skål og drak en tår af.
Marianne fnisede og tog en slurk vin. "Tror du, han ville være med på det? Eller tror du, han ville synes, det var for mærkeligt?"

Inden hun nåede at svare, brød Kirsten ind. “Vent, hvem er han? Det må du simpelthen fortælle os.”

Pludselig blev hun opmærksom på situationen. Hun var ikke typen der pralede. Men oplevelsen sad bare så dybt i hende, at hun følte hun måtte dele den. Men var hun nu ved at udlevere ham? Ville han overhovedet synes om, at hun delte så intime detaljer med veninderne – deriblandt Kirsten?
Hun kom i tanke om, at han selv havde taget billedet på sin egen telefon og sendt til hende med ordene “Så kan du jo gøre med det, hvad du vil. Måske kan det overbevise dine veninder”. Hun besluttede, at det var ok at dele med dem.

Idet hun fik øjenkontakt med Kirsten, sagde hun “Du kender ham faktisk. Du har gået op og ned af ham, de sidste par år ude i firmaet”. Hun iagttog Kirstens ansigt skifte fra det tidligere grin, til forbløffelse og igen til et listigt smil.

“Lise har ret. Du er en gamle strigle,” svarede Kirsten. “Det er simpelthen løgn. Den pæne og velopdragne unge mand, og dig din gamle havrehest. Det har du dælme gjort godt.” Kirsten tog en tår af sit glas, som en slags kunstpause, før hun fortsatte “Men tænk, at jeg har gået op og ned af den unge tyr i flere år, og aldrig haft de tanker om ham. Helt uvidende.. Og, at han samtidig har så flot en pik!”

Igen fyldte latteren rummet, imens der blev skålet.

“Jeg føler virkeligt, at jeg er gået glip af noget!” fortsatte Kirsten, og latteren blev endnu mere intens.

Lise, hvis ansigtskulør efterhånden begyndte at matche hendes hårfarve, udbrød drømmende “Tænk, at du har haft lejlighed til et knald med sådan en ung flot fyr”.

“Et knald.. To knald dagen efter.. Og igen, i onsdags,” smilede hun til svar.

“Du har skudt papegøjen!” sagde Vibeke, som ellers havde været tavs under emnet. Hun lænede sig tilbage og tænkte sig om. "Men nu tilbage til det vi kom fra. Han er ret eventyrlysten. Og han nød det sidste gang. Hvad nu, hvis vi vinkler det rigtigt? Så kunne han måske fristes til en gentagelse med et større publikum."

Hun så skeptisk de tre forventningsfulde gæster. "Du siger ´vi´. Mener du, at vi faktisk burde spørge ham?"

Lise lo og lagde en hånd på hendes arm. "Kom nu. Livet handler om oplevelser, og vi er vel aldrig for gamle til at have det sjovt?" Lise vendte sig mod hende. "Send ham en besked. Spørg ham, hvad han synes om idéen."

Vibeke tøvede et øjeblik, men kunne ikke skjule sin egen begejstring. “Jamen, jeg ved da slet ikke, om jeg har lyst til at dele ham med jer” smilede hun.

“Du har allerede delt ham. Behøver jeg minde dig om et vist foto, som du netop holdt op foran vores begærlige øjne?” fortsatte Lise. “Og forresten, så trænger din gamle gråstængte måtte til en trimning.”

Igen fyldte latteren rummet.

“Ja ja, jeg er godt klar over, at det ikke er mig, der hæver kvaliteten af det foto. Men jeg havde dælme heller ikke forventet den udvikling. Han tog mig på sengen,” svarede hun.

“Ha! Bogstaveligt talt” grinede Kirsten, og fortsatte “Men lyt nu til Lise. Send ham et forslag”.
“Og Kaj, har du glemt ham, Lise?” forsøgte hun en sidste gang. Hun tog telefonen op igen, lod fingrene danse over tastaturet.

“Åh Kaj, han får da ingenting at vide, han tror jeg er i strikkeklubben, hvilket jo slet ikke er usandt.” Lise sendte hende et varmt smil.

Hun mærkede den sidste modstand forsvinde. Tanken om at se ham igen, var umådeligt dejlig, og inderst inde, vidste hun jo, at han tændte enormt på at vise sig frem. Hun mærkede, hvordan hendes fingre, nærmest af sig selv, bevægede sig over telefonens display, idet hun tastede en besked til ham og trykkede ´send´.

De fire kvinder holdt vejret og ventede.


Erotiske noveller skrevet af  CamenB

Stem på historien

10
10333

      Stem på historien


10
10333




Påskønnelse
Her kan du, også Anonyme læsere, give en lille ting til forfatteren af historien, for at vise din påskønnelse.

(2)
(0)
(0)

Læst af bruger

Stemme og kommentar

5 * = Virkelig god historie
4 * = God historie
3 * = Ok historie
2 * = Under middel historie
1 * = Dårlig historie



For at kunne stemme, skal du oprette dig som bruger.

Basse70(P) 26-04-2025 08:48
god historie






     

Her ses læsernes bedømmelse af historien
Antal stemmer1
Gennemsnits stemmer4
Antal visninger1925
Udgivet den26-04-2025 00:01:02